Kontakta oss

Mellansels Folkhögskola

Besöksadress:

Björkvägen 15 

895 40  MELLANSEL

Telefon:

0661-65 44 00 vx 

Mejladress:

info@mfhs.se 

Fakturaadress:

Fakturor tas emot via mejl till:  

ekonomi@mfhs.se

Bankgiro:

5346-4822

Organisationsnr:

889600-1511

Kommunikationer

GPS

Latitud: 63.424713 | Longitud: 18.304488

Med bil

Ca 7 kilometer söder om Örnsköldsvik korsar väg 348, mot Bredbyn, E4:an. Där ska du svänga av längs väg 348. Efter ca 24 kilometer når du en avtagsväg till höger skyltat mot Mellansel. Följ den vägen ca 3 kilometer in till Mellansel. Vid järnvägsstationen svänger du till höger. Följ sedan skyltningen till Folkhögskolan.

Med buss och tåg

Örnsköldsviks resecentrum ligger ca 3,5 mil från Mellansel.

Med flyg

Örnsköldsviks flygplats ligger ca 5 mil från Mellansel.

Skolledning & Enhetschefer
Tomas S.jpg
Anna-Renning-280x280.jpg
KarinO-280x280.jpg

Anna Renning

Enhetschef Administration, kamrer

0661-65 44 03
anna.renning@mfhs.se

Karin Öberg

Enhetschef Utbildning

0661-65 44 01
karin.oberg@mfhs.se

Anna-g-280x280.png
Janne-h-280x280.jpg

Anna Gripenrot

Enhetschef Mat & Logi

0661-65 44 17
anna.gripenrot@mfhs.se

Jan Höglander

Enhetschef Fastighet

070-354 35 38
jan.hoglander@mfhs.se

Administration
Hubbe-280x280.jpg
Ernest-280x280.jpg
Anci-280x280.jpg

Jerker Bergman

Administratör, Dataansvarig

073-065 50 85
jerker.bergman@mfhs.se

Ernest Karlsson

Administratör, Leverantörsfakturering

073-060 87 00
ernest.karlsson@mfhs.se

Anci Nordin

Administratör, Kundfakturering

0661-65 44 00 vx
anci.nordin@mfhs.se

Pedagogiska blocket

Utbildningsledare

Lina-Berggren-280x280.jpg
Lillemor-280x280.jpg
silhouette-of-a-man-36181_640-280x280.pn

Lina Berggren

Utbildningsledare Allmän kurs Gymnasienivå

073-81 71 591
lina.berggren@mfhs.se

Lillemor Bodin Carlson

Utbildningsledare Körakademin

 

073-065 44 91
lillemor.bodin.carlson@mfhs.se

Claudine Umubyeyi

Utbildningsledare Introduktionskurs

 

072-210 95 81

claudine.umubyeyi@mfhs.se

Peter-N-280x280.jpg
Jenny-P-280x280.jpg
JOnas-Ö-280x280.jpg

Peter Nilsson

Utbildningsledare Allmän kurs Trafiklinjen

070-365 85 58
peter.nilsson@mfhs.se

Jenny Persson

Utbildningsledare Allmän kurs Baslinjen

070-686 35 75
jenny.persson@mfhs.se

Jonas Öberg

Utbildningsledare Musik, Kyrkomusikerutbildning, Songwriter

070-515 66 93
jonas.oberg@mfhs.se

Anders-Y-280x280.jpg

Anders Yngvesson

Utbildningsledare Yrkeslinjen

070-538 46 00
anders.yngvesson@mfhs.se

Skolkurator & Skolpräst

Elin-J-280x280.jpg
Senitha-280x280.jpg

Elin Jonsson

Skolkurator, Ansvarig för assistenverksamheten

070-518 57 46
elin.jonsson@mfhs.se

Senitha Olsson

Skolpräst

 

070-232 00 39
senitha.olsson@mfhs.se

Lärare

Tobias-280x280.jpg
Mikael-Holmner-280x280.jpg
silhouette-of-a-man-36181_640-280x280.png

Tobias Helén

Lärare Elbas/Kontrabas, Ensemble & Musiklära, Körakademin

070-353 86 73
tobias.helen@mfhs.se

Mikael Holmner

Lärare Matematik & Natur

 

070-221 64 29
mikael.holmner@mfhs.se

Terese Fredenwall

Musiklärare Allmän block, Songwriter

 

070-424 92 62
terese.fredenwall@mfhs.se

Emil-S-280x280.jpg
Elin-S-280x280.jpg
Carina-Westberg-280x280.jpg

Emil Sydhage

Lärare Songwriter

070-279 06 53
emil.sydhage@mfhs.se

Elin Sydhage

Lärare Musiklinjen, Sång & Kör

070-660 33 30
elin.sydhage@mfhs.se

Carina Westberg

Lärare Svenska & Samhällskunskap

073-092 28 22
carina.westberg@mfhs.se

Assistenter

Kiina-280x280.jpg
Lotta-N-280x280.jpg
Helena-Byström-280x280.jpg

Kiina Lagerqvist

Assistent Allmän kurs Trafiklinjen, Lärare Taxiprofil

070-399 92 92
kiina.lagerqvist@mfhs.se

Lotta Nordström

Assistent Allmän kurs Baslinjen

 

070-214 31 57
lotta.nordstrom@mfhs.se

Helena Byström

Assistent Allmän kurs Baslinjen

 

073-062 05 76
helena.bystrom@mfhs.se

Johan-schütte-280x280.jpg
Rena-280x280.jpg
silhouette-of-a-man-36181_640-280x280.png

Johan Schütte

Assistent Allmän kurs Gymnasienivå

070-268 35 13

johan.schutte@mfhs.se

Rena Pengantijon

Assistent Allmän kurs Extra Lärarstöd

070-749 09 06
rena.pangantijon@mfhs.se

Håkan Nilsson

Assistent Allmän kurs Yrkeslinjen

070-360 22 88
hakan.nilsson@mfhs.se

Restaurang Tingsan
Agnieszka-280x280.jpg
Amanda.jpg
Lena S.jpg

Agnieszka Filipczuk

1:e Kock

0661-65 44 19

agnieszka.filipczuk@mfhs.se

Lena Sjöberg

Köksbiträde

0661-65 44 19

lena.sjoberg@mfhs.se

Margita.png

Margita Forsberg

Köksbiträda

0661-65 44 19

margita.forsberg@mfhs.se

Mellansels Hotell & Konferens
Helen g.jpg
Helen Karlsson.jpg

Helen Gripenrot

Hotellvärd

0661-65 44 18

helen.gripenrot@mfhs.se

Helen Karlsson

Husmor/Konferensansvarig

0661-65 44 11

helen.karlsson@mfhs.se

Fastighet
Torsten.jpg
Enar.jpg
Carola.jpg

Thorsten Brunemo

Vaktmästare

0661-65 44 00 vx

thorsten.brunemo@mfhs.se

Enar Sjöberg

Vaktmästare

0661-65 44 00 vx

enar.sjoberg@mfhs.se

Carola Krantz

Lokalvårdare

0661-65 44 00 vx

carola.krantz@mfhs.se

silhouette-of-a-man-36181_640-280x280.png
silhouette-of-a-man-36181_640-280x280.png
Nada.png

Pernilla Genlund

Lokalvårdare

0661-65 44 00 vx

pernilla.genlund@mfhs.se

Nattaya Tangjai

Lokalvårdare

0661-65 44 00 vx

nattaya.tangjai@mfhs.se

Sinniah Nadarajah

Lokalvårdare

0661-65 44 00 vx

sinnaih.nadarajah@mfhs.se

Musikmakarna & Beroendeterapeut
Thomas-W-212x212-280x280.jpg
silhouette-of-a-man-36181_640-280x280.png
silhouette-of-a-man-36181_640-280x280.png

Thomas Wahlbom

Orgellärare 

Personlig tjänst: Skolchef

0661-654402

thomas.wahlbom@mfhs.se

Ulla Sjöström

Rektor Musikmakarna

0660-105 60

info@musikmakarna.se

George Konstantinidis

UtbildningsledareBeroendeterapeut

076-102 47 00

info@gk-utbildning.se